خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

سولفات مس

سولفات مس با فرمول شیمیایی CuSO که با نام های زاج کبود و کات کبود هم شناخته می شود از واکنش ساده‌ی میان یک ترکیب مسی و سولفوریک اسید ساخته می گردد. فرم های مختلف این ماده بسته به درجه آب پوشیدگی آن دارد. مس سولفاتی که درجه‌ی آبپوشیدگی آن برابر صفر می‌باشد یا همان سولفات مس بی آب در طبیعت به فرم کلکسیانیت (Chalcocyanite) بسیار کم یاب است. رایج‌ترین فرم این ترکیب به صورت سولفات مس ۵ آبه (CuSO4.5H2O) می باشد. ساده ترین راه تشخیص نوع بدون آب و آب پوشیده از رنگ آن هاست. به این صورت که نوع بدون آب به صورت پودر سبز کم رنگ ویا سفید مایل به خاکستری است ولی نوع آب پوشیده به رنگ آبی روشن است.

مس سولفات می تواند در آزمایشگاه از واکنش بین ترکیبات متنوع مس با سولفوریک اسید تهیه شود. با این وجود مس از لحاظ تجاری به صورت ورقه های بزرگ و به عنوان یک منبع اقتصادی در دسترس است. سولفات مس پنج آبه به سهولت در آب حل می شود و هم چنین در متانول وگلیسرول و  تا حدی در اتانول قابل حل است. وقتی که کریستال های آبی مس سولفات در شعله گرما داده شوند بدون آب شده و به رنگ سفید خاکستری در می آیند.

سولفات-مس

سولفات مس دارای طیف گسترده ایی از کاربرد های در کشاورزی، صنایع شیمیایی و پزشکی است.

کاربرد سولفات مس در کشاورزی

در کشاورزی از این ترکیب برای تولید مواد از بین برنده‌ گیاهان هرز و تولید قارچ‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها و مواردی دیگر استفاده می‌شود. برای مثال قارچ‌زدگی درخت انگور یا همان مو توسط مس سولفات و ترکیبی که از آن به دست می آید درمان می‌شود.

کاربرد سولفات مس در صنایع شیمیایی

سولفات اغلب برای تهیه کاتالیست ها برای چندین واکنش در بسیاری از صنایع استفاده می شود.

فرم بدون آب مس سولفات بسیاری از فرایند ها مانند جابه جایی در سنتز های آلی را کاتالیز می کند.

در خالص سازی گاز ها برای برداشتن هیدروژن کلرید و هیدروژن سولفید استفاده می شود.

مس سولفات در آبکاری به عنوان الکترولیت استفاده می شود و هم چنین در واکنش های رسوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

به عنوان یک ماده افزایشی در چسب ها استفاده می شود.

مس سولفات به عنوان یک ماده رنگ دهنده برای شیشه، چسب و سرامیک استفاده می شود.

کاربرد سولفات مس در پزشکی

از این ترکیب جهت گند زدایی و عفونت های قارچی در انسان و همچنین بعضی از آفت کش های مقابله کننده با پشه مالاریا استفاده می شود.

خطرات سولفات مس

این ترکیب شیمیایی به عنوان یک محرک شناخته می‌شود و برای افرادی که به طور مداوم در مجاورت آن قرار دارند مضر می باشد. مشکلاتی مثل خارش یا اگزمای پوستی با در تماس قرار گرفتن با این ترکیب به وجود می‌آید. در تماس قرار گرفتن با چشم باعث التهاب‌های پلکی و ورم و ریش‌ریش و زخم شدن چشم می شود.

فروش سولفات مس

صدرا شیمی توانایی تامین سولفات مس را با مناسب ترین قیمت در سریع ترین زمان دارد. جهت استعلام قیمت و مشاوره با ما تماس بگیرید.

قیمت سولفات مس

صدرا شیمی همواره توانایی تامین با مناسب ترین قیمت سولفات مس را داراست.

سولفات آلومینیوم

مشاوره و استعلام قیمت

تلفن دفتر : ۰۳۱۳۴۵۹۷۱۲۷
تلفن همراه: ۰۹۱۲۷۳۰۹۴۳۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *