خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

سولفات منیزیم

سولفات منیزیم یک نمک معدنی با فرمول شیمیایی MgSO4(H2O)x است که در آن x بین صفر تا هفت است. این ماده اغلب یک سولفات معدنی هفت آبه اپسومیت (MgSO4.7H2O) به شمار‌ می‌رود و معمولاً به آن نمک اپسوم گویند. مصرف سالیانه جهانی کلی آن در اواسط ۱۹۷۰ برای یک آبه ۲٫۳ میلیون تن بوده است که بخش اعظم آن در بخش کشاورزی بوده است.

اپسوم یا سولفات منیزیم به صورت سنتی به عنوان نمک حمام مورد استفاده قرار‌ می‌گرفته است. نمک اپسوم‌ می‌تواند در محصولات زیبائی نیز مورد استفاده قرار گیرد. ورزشکاران برای تسکین دردهای عضلانی از این ماده استفاده‌ می‌کنند و باغبانان در بهینه سازی محصولات مختلف از آن سود‌ می‌برند. علاوه بر این این ماده در پاکسازی و زدودن پوشال و براده و خرده‌های مواد نیز کاربرد دارد.

تولید مواد آبدار و بدون آب

تا کنون هیدرات‌های متعددی برای سولفات منیزیم شناخته شده است. نمک هفت آبه به راحتی یک مولکول آب از دست‌ می‌دهد و تولید نمک شش آبه‌ می‌کند. نمک اپسوم نام خود را از چشمه آب شور و تلخی در شهر سری در انگلستان گرفته است. در این مکان نمک از چشمه‌هائی تولید‌ می‌شود که در آن گچ‌های متخلخل شمال شرقی با خاک رس غیرمتخلخل لندن به یکدیگر‌ می‌رسند.

به نمک یک آبه سولفات منیزیم MgSO4.H2O ماده معدنی کیسریت‌ می‌گویند. این نمک با حرارت دادن نمک شش آبه تا دمای ۱۵۰ درجه سانتی گراد حاصل‌ می‌شود. حرارت دهی بیشتر حدوداً تا دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد تولید سولفات منیزیم بدون آب‌ می‌کند. با حرارت دهی بیشتر، نمک بدون آب به مولکولهای ، اکسید منیزیم و تری اکسید گوگرد تجزیه‌ می‌شود.

نمک ۷ آبه را‌ می‌توان از واکنش خنثی کردن اسید سولفوریک با کربنات منیزیم یا اکسید منیزیم به دست آورد ولی معمولاً این نمک مستقیماً از منابع طبیعی حاصل می شود.

سولفات منیزیم

کاربردها

پزشکی

طبق گزارشات WHO این ماده جزء داروهای اساسی به شمار‌ می‌رود به این معنی که از مهمترین داروهای مورد نیاز در سیستم پایه سلامت انسان است.

سولفات منیزیم نمکی از منیزیم است که به منظور مصارف داروئی تهیه شده است و به عنوان نمک اپسوم شناخته‌ می‌شود و هم به صورت داخلی و هم خارجی مصرف‌ می‌شود. سولفات منیزیم در آب انحلال پذیری بالایی است ولی وجود چربی‌های موجود در لوسیون ها از انحلال آن جلوگیری‌ می‌کند. لوسیون ها معمولاً به جای اموسیون ها و سوسپانسیون ها استفاده‌ می‌شوند تا هم خواص انحلال در آب و هم ا نحلال در چربی را داشته باشند. از آنجائیکه سولفات منیزیم موجود در لوسیون آزاد نبوده و نمی تواند براحتی بر روی پوست منتقل شود و از طرفی جذب آن هم از طریق پوست میسر نیست تحقیقات انجام شده استفاده از این ماده در محصولات آرایشی را مکفی‌ نمی‌دانند. دما و غلظت‌ می‌توانند فاکتورهای مهمی باشند که بر روی میزان جذب اثر‌ می‌گذارند.

ظاهراً خمیر سولفات منیزیم برای درمان التهابات پوستی مثل سوختگی‌های کوچک یا عفونت‌های موضعی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. در انگلستان به آن خمیر نقاشی گفته‌ می‌شود برای پاکسازی خرده‌های کوچک از آن استفاده‌ می‌کنند. مطابق با استاندارد ترکیبات داروئی انگلستان سولفات منیزیم خشک حاوی ۷۶/۴۷٪ سولفات منیزیم، ۴۹ % فنول و مقداری اندک گلیسرول است.

نمک اپسوم به عنوان نمک حمام بکار‌ می‌رود و برای جداسازی

تانکرها نیز استفاده‌ می‌شود. تولید اصلی سولفات منیزیم در پزشکی جهت استفاده در داروهای درون سیاهرگی است.

مصارف داخلی عبارتند از:

۱- سولفات منیزیم خوراکی معمولاً به عنوان یک مسهل نمکی یا ملین اسمزی استفاده‌ می‌شود.

۲- درمان جایگزین برای جبران کمبود منیزیم

۳- به عنوان عامل ضد‌ بی‌نظمی ضربان قلب برای پیچش نقاط ایست قلبی تحت دستورالعمل‌های ECC و مدیریت‌ بی‌نظمی ضربان قلب القا شده توسط کوئینیدین است.

۴- به عنوان بازکننده برونش و عامل پادزهره کنش نیز مورد استفاده قرار گرفته است به طور مثال در تشدید جدی بیمار آسم، به علاوه منیزیم سولفات‌ می‌تواند به صورت اسپری برای کاهش علائم بیماری آسم نیز استفاده شود.

معمولاً از طریق درون سیاهرگی برای کنترل حملات شدید آسم از این ماده استفاده‌ می‌شود.

۵- سولفات منیزیم در کاهش خطری که در پیشرفت پیش تشنج بارداری به تشنج بارداری وجود دارد نیز مؤثر است. سولفات منیزیم در پیشگیری و درمان حمله تشنج مؤثر است. این ماده فشارخون ناشی از انقباض قلب را کاهش‌ می‌دهد ولی فشار خون وابسته به انبساط قلب را اصلاح نمی کند و در نتیجه تزریق وریدی در خون جنین یک عمل سازگار و نتیجه بخش نخواهد بود. در مقایسه با دیازپام و فنیتوئین که برای درمان تشنج بارداری تجویز‌ می‌شود این ماده نتیجه بهتری در درمان از خود نشان داده است.

کشاورزی

در کشاورزی، سولفات منیزیم به منظور افزایش میزان منیزیم و گوگرد در خاک مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. این ماده معمولاً بصورت پاگلدانی به گیاهانی که کمبود منیزیم دارند اضافه‌ می‌شود مثلاً گوجه، سیب زمینی، گل رز، درخت لیمو، هویج و فلفل. مزیت سولفات منیزیم نسبت به خاک‌های منیزیم اصلاح شده (مانند دولومیت) حلالیت بالای آن است که حتی تغذیه را برای برگ‌های گیاه هم میسر‌ می‌کند. محلول‌های سولفات منیزیم نیز تقریباً در مقایسه نمک‌های قلیایی منیزیم که در سنگ آهک یافت‌ می‌شود خنثی است. بنابراین مصرف سولفات منیزیم به عنوان منبعی از منیزیم برای خاک تغییر چشمگیری در PH خاک ایجاد نمی کند.

تهیه غذا

سولفات منیزیم به عنوان نمک تخمیرکننده در تولید آبجو مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد و در تولید توفو نیز به عنوان ماده منعقد کننده مصرف‌ می‌شود.

شیمی

سولفات منیزیم بدون آب معمولاً به عنوان ماده جاذب رطوبت در سنتز مواد آلی به خاطر خاصیت جذب آب بالای آن بکار‌ می‌رود. در طی فرآیند تولید، فاز آلی با سولفات منیزیم بدون آب واکنش‌ می‌دهد. سپس بخش جامد بدون آب به روش فیلترکردن و یا دکانته کردن (جداسازی دوفاز مختلف) از یکدیگر جدا‌ می‌شوند. دیگر نمک‌های سولفاته معدنی مثل سولفات سدیم یا سولفات کلسیم‌ می‌تواند از همین طریق مورد استفاده قرار گیرد.

دیگر مصارف

سولفات منیزیم هفت آبه برای ثابت نگه داشتن غلظت منیزیم در آب‌های دریائی آکواریومی که شامل مقادیر زیادی مرجان‌های سنگی هستند استفاده‌ می‌شود. این ماده در فرآیند آهکی شدن به تدریج تحلیل‌ می‌رود. در یک آکواریوم آب دریائی با کمبود منیزیم، کنترل غلظت کلسیم و غلظت قلیاهای موجود بسیار دشوار است زیرا غلظت کافی منیزیم برای پایدارسازی این یون ها در آب شور وجود ندارد که این عامل از رسوب خود به خود آنها به صورت کربنات کلسیم جلوگیری‌ می‌کند.

مواد معدنی: سولفات‌های منیزیم در محیط زمین شناختی از مواد معدنی معمولی به حساب‌ می‌آیند. پیدایش آنها اغلب با فرآیندهای ابرغول (مربوط به ستاره‌ها و درخشش آنها) مرتبط است. برخی از آنها از اجزاء تشکیل دهنده مهم رسوبات نمک‌های تبخیری پتاسیم – منیزیم هستند.

سفینه فضائی داون در چاله فضائی اوکاتور در سیاره کوتوله کرس نقص هائی را ثبت کرده است که با نور انعکاس یافته از سولفات منیزیم شش آبه حداکثر سازگاری را دارد.

تقریباً همه اشکال سولفات منیزیم کشف شده آبدار هستند. اپسومیت یک مشابه طبیعی برای نمک اپسوم است. به تازگی یک نمک هفت آبه دیگر که حاوی ماده معدنی مس است به نام آلپرسیت نیز شناسائی شده است. (تحقیقات زمین شناسی جدید بر روی مریدیانیت، سولفات منیزیم ۱۱ آبه، صورت گرفته است). تصور می شود این پدیده ها در سیاره مریخ نیز اتفاق بیفتد.

نمک بعدی با بیشترین تعداد آب نمک ۶ آبه می باشد. سه نمک آبدار بعدی عبارتند از: ۵ آب به نام استارکیت و ساندریت که بسیار کمیاب هستند. نمک تک آبه کیسریت است که در بین رسوبات تبخیری یافت می شود. همچنین سولفات منیزیم بدون آب طبق گزارشات در زباله های زغال سنگ سوخته یافت می شود.

نمک های دوتائی:

نمک های دوگانه متعددی که شامل سولفات منیزیم باشد نیز وجود دارد. به طور مثال چند نمک یافت شده است که مخلوطی از سولفات های منیزیم و سولفات های پتاسیم منیزیم بوده است.

ایمنی: غلظت بالای غیرمعمول منیزیم در پلاسما را هایپرمنیزیم می نامند.

مشاوره و استعلام قیمت

تلفن دفتر : ۰۳۱۳۴۵۹۷۱۲۷
تلفن همراه: ۰۹۱۲۷۳۰۹۴۳۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *